Tutaj jesteś: Aktualności » WYJAZD STUDYJNY » Niedziela, 24 marzec Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna

WYJAZD STUDYJNY

WYJAZD STUDYJNY DO WRZOSOWEJ KRAINY

29.10.2013r. trzydziestoosobowa grupa członków i sympatyków LGD, lokalnych liderów wiejskich wzięła udział w wizycie studyjnej do Wrzosowej Krainy. Odwiedziliśmy siedzibę LGD „Wrzosowa Kraina” w Chocianowie, gdzie członek zarządu p. Krzysztof Szustka zapoznał nas historią powstania, zakresem działania Fundacji oraz LGD, z zasadami tworzenia i funkcjonowania ekomuzeum, wsi tematycznych, a także z przykładami dobrych praktyk w ramach PROW.

Następnie odwiedziliśmy Kraśnik Dolny - Wioskę Sześciu Zbóż, gdzie w „Twórczej Stodole” czekały na nas warsztaty „Markowe cudaki”. Nasze cudnie ozdobione zbożem, wstążeczkami i ziarenkami koguciki i kurki zachwycały niebanalnym wyglądem. Później wyruszyliśmy na Wyprawę Odkrywców w poszukiwaniu skarbów jednocześnie podziwiając krajobraz i zabudowę wsi. Na zmęczonych poszukiwaczy czekał słodki poczęstunek (co niektórzy taką wysoką i przepyszną drożdżówkę jedli po raz pierwszy w życiu J) przygotowany przez p. Anetę i p. Justynę prowadzące zagrodę edukacyjną „Sielska wieś” i zabawy ruchowe przygotowane przez gospodarzy – przesiewanie i taniec z kijami J.

Smacznym obiadem ugościła nas p. Bogusława Naruszewicz, prowadząca gospodarstwo agroturystyczne „Gajówka Głuszec” i ekomuzeum w miejscowości Borówki. Tam też wśród niezliczonej ilości pachnących ziół przygotowane zostały dla nas warsztaty z pieczenia podpłomyków (prowadzone profesjonalnie przez p. Krysię – sołtysa Borówek) oraz warsztaty zielarskie, gdzie każdy z nas przyrządził sobie indywidualnie dobrany dla siebie olejek do kąpieli. Wizyta w „Borówkowej Zagrodzie” była kolejną okazją na zaczerpnięcie inspiracji dla działalności na wsi, a odbyty przez nas Quest „Wędrówki z przyrodą w Borówkach” pokazał ciekawe przykłady wykorzystania naturalnego bogactwa Wioski Darów Lasu (co niektórzy do dziś czują pod stopami szyszki ze ścieżki zmysłów J).

Dziękujemy gospodarzom wizyty - Fundacji „Wrzosowa Kraina”, zwłaszcza p. Krzysztofowi Szustce, prowadzącym warsztaty: p. Anecie, p. Justynie oraz ich mężom p. Markowi i p. Darkowi, p. Bogumile i p. Krysi za ciepłe przyjęcie, pełne zaangażowanie, stworzenie rodzinnej atmosfery i twórczego klimatu, a zwłaszcza za inspirację i rewelacyjne pomysły, które będziemy mogli wykorzystać w pracy ku chwale obszarów wiejskich J

Fotorelacja z pobytu we Wrzosowej Krainie:

https://plus.google.com/photos/109890540322642350111/albums/5940502289794834433

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.536970529723796.1073741883.289663891121129&type=1

http://wioskizpomyslem.pl/index.php/aktualnosci/132-wizyta-studyjna-do-wiosek-z-pomyslem